Çıntar Mantarını Yakından Tanıyalım

Tabiatın bize sunduğu nimetlerden biriside mantarlardır. İçerik açısından son derece zengin ve besin değerleri açısından insan sağlığına oldukça faydalı bir besin değeridir. Ülkemiz mantar çeşitliliği açısından dünyanın önde gelen ülkelerinden birisidir. Bu mantarlardan birisi de çıntar mantarıdır. Bu mantarı yakından tanımak için bu makalemiz sizlere yardımcı olacaktır.

Çıntar Mantarı Nedir?, Çıntar Mantarı Hakkında Bilgi, Çıntar Mantarı Faydaları, Çıntar Mantarı Nasıl Ayırt Edilir?, Çıntar Mantarı Zehirli Midir?, Çıntar Mantarı Yemekleri

Çıntar mantarı diğer mantarlardan biraz farklıdır. Yaprakları geniştir. Yağışlı ve nemli bölgelerde kendiliğinden yetişen ve ayrıca ekiminin yapılmasına ihtiyaç duyulmayan bir mantar çeşididir.  Çam ağaçlarının altında daha çok görülür. Kızıla yakın turuncu rengi vardır. Ege Bölgesinde daha fazla yetişen çok lezzetli bir mantardır.

Çıntar Mantarının Yararları

  • Demir bakımından oldukça zengindir. Bu yönüyle kansızlık ve demir eksikliğinin giderilmesinde faydalıdır.
  • Folik asit yönünden zengindir. Kalp hastalıkları bulunanların tüketmesi faydalı olacaktır.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Yağ içermeyen bir besindir ve içerisinde yüksek oranda protein barındırır. Diyet yapanlar ve kolesterol sorunu olanlar çekinmeden tüketebilirler.
  • Damar hastalıkları olanların mutlaka yemesi gereken bir besindir.
  • Çocukların ve gelişme çağında olanların kesinlikle tüketmesi gerekir.

Nasıl Ayırt Edilir?

Kızıla çalan turuncu renge sahiptir. Toplanırken dikkat edilmesi gerekir. İlk olarak bu mantarı tanıyan bilen birisinin yardımıyla toplanmalıdır. İlk olarak kızılçam ormanlarına bakmak gerekir. En çok bu ağaç çeşidinin altında yetişir. Yağışlı dönemlerde toplamaya çıkmak gerekir. Çünkü bu dönemlerde ortaya çıkar. Çıntar mantarına benzeyen zehirli mantarlarla karıştırılmamalı ve yanlışlıkla zehirli mantarlar toplanmamalıdır.

Çıntar Mantarı Yemeklere Lezzet Katar

Protein açısından oldukça zengin bir mantar çeşididir. Sofralarda mutlaka yer verilmesi gereken çok lezzetli bir besin değeridir. Güveçlerinizin içine bütün olarak koyabilirsiniz. Sotesinden harika bir yemek yapabilirsiniz. Soğan, domates, bir diş sarımsakla birlikte soteleyip üzerine kekik ve biraz soya sosu ekleyerek çok lezzetli bir yemek hazırlayabilirsiniz. Mangalda pişirerek harika bir tat elde edebilirsiniz. Fırında et yemeği yapar gibi et yerine sadece çıntar mantarı koyarak mükemmel bir protein yemeği yapabilirsiniz ya da fırında et yemeği yaparken içine mantarlarınızı atıp farklı bir lezzet yaratabilirsiniz. Zeytinyağlısını bile yapabilirsiniz. Hafif haşlanmış çıntar mantarlarını dereotu ve birkaç ot ile zengin hale getirip son derece lezzetli bir zeytinyağlı yemek elde edebilirsiniz.

Çıntar Mantarı Nedir?, Çıntar Mantarı Hakkında Bilgi, Çıntar Mantarı Faydaları, Çıntar Mantarı Nasıl Ayırt Edilir?, Çıntar Mantarı Zehirli Midir?

Ülkemiz mantar çeşidi açısından çok zengin olmasına nazaran aynı oranda mantar tüketen bir toplum değiliz. Doğanın bize hiç zahmet vermeden sunduğu bu lezzet ve vitamin deposunu daha çok tüketmemiz gerekmektedir. Eşsiz bir lezzete sahip olan çıntar mantarını tüketmenizi ünlü aşçılar tavsiye etmektedirler. Buradan da anlaşılacağı üzere bu mantar türü rahatlıkla yenir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*