İşte Uzaya Gidecek Olan İlk Türk!

Uzaya gitmek isteyenler için düzenlenen bir yarışmada en yüksek puanı alabilen ve uzaya gitmeye hak kazanan İTÜ Uzay Mühendisliği okuyan Halil Kayıkçı, uzaya yolculuk yapmak için şimdiden gün sayıyor. Türkiye adına büyük bir başarı gösteren Halil, şu zamana kadar binlerce kişinin yapmak istediği şeyi gerçekleştireceği için büyük heyecan yaşıyor.

Uzay ile ilgili çalışmalar sürdürülürken, uzaya meraklı olan insanlar için bir yarışmanın düzenleneceği söylenmişti. Uzaya yolculuk yapmak isteyen 3 milyon insan bu kampanyaya yanıt verdi ve düzenlenen yarışmada en yüksek puana sahip olan İstanbul Teknik Üniversitesi Havacılık ve Uzay Mühendisliği öğrencisi olan Halil Kayıkçı oldu.

Uzaya Gidecek Olan Türk, Uzaya Giden İlk Türk, Uzaya Giden İlk Türk Kim?

Küçüklüğünden beri uzaya merakı olan ve uzaya gitmek için hayal kuran Halil Kayıkçı yapılan bu yarışmayı görünce direk başvurduğunu ve yüksek puan ile yarışmayı kazandığında çok sevindiğini belirtti. Yapılan bu yarışmada en yüksek puanlardan birine sahip olan Halil Kayıkçı, Amerika’da yapılacak olan 4 günlük bir eğitimde’de başarılı olarak 2017 yılında uzaya gitmeye hak kazandı.

İki kişilik uzay aracı ile Uzaya gidecek olan Halil Kayıkçı için benzersiz bir deneyim olacak.  Uzaya giden ilk  Türk insan olarak da tarihe adını yazdıracak. Bilim adamlarının uzay hakkında bilinmeyenleri açığa çıkarmak için koyduğu çalışmalarda da yine yerini alacak Halil kardeşimiz. Kendisini tebrik ediyoruz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*